Μετά το ISLE 2026, η SMD ουσιαστικά αποχώρησε από τον ανταγωνισμό στις λεπτές γωνίες. Το πραγματικό ερώτημα είναι Micro COB vs MIP — και η απάντηση εξαρτάται από την εφαρμογή σας, όχι μόνο από το φύλλο προδιαγραφών. Βασίζεται σε 300+ έργα σε 55 χώρες.
- Το SMD είναι εκτός ανταγωνισμού σε fine-pitch με βάση το ~P2.0. Μετά το ISLE 2026, οι COB και MIP είναι οι βιώσιμες οδοί για εσωτερικούς τοίχους με κοντινή θέα.
- Επιλογή ανά εφαρμογή, όχι ανά μία γραμμή προδιαγραφών. Μύτες COB για ανθεκτικότητα και σφραγισμένη επιφάνεια. Μύτες MIP για επισκευασιμότητα και ομοιομορφία χρώματος.
- Ζώνες μόνο για πάνελ 2026 (EXW Shenzhen): P1.5 COB $1,390–1,695/m²· P1.2 COB $1,570–1,870/m²· P0.9 COB $2,250–2,500/m². Οι ελεγκτές, η δομή και η εγκατάσταση συνήθως προσθέτουν 20–40%.
- Το COB Pro διαθέτει CE, EMC και RoHS. Επιβεβαιώστε τα πιστοποιητικά μοντέλων για τη δικαιοδοσία σας προτού κλειδώσετε μια προσφορά.
- → Αίθουσες ελέγχου και κέντρα διοίκησης
- → Εταιρικές αίθουσες διοικητικών συμβουλίων, P1.2–P2.0
- → Λειτουργία 24/7, απαιτείται IP54
- → Μουσεία / πολυτελές λιανικό εμπόριο, P0.7–P1.2
- → Περιορισμένος προϋπολογισμός έναντι MIP
- → Στούντιο μετάδοσης / VP / XR
- → Απαιτείται 7,680Hz + HDR10 / BT.2020
- → Ενοικίαση & εκδηλώσεις, P1.2–P2.5
- → Κρίσιμη επισκευή πεδίου σε επίπεδο pixel
- → Ο προϋπολογισμός επιτρέπει 30–50% ασφάλιστρο έναντι του COB
- → Εξωτερική διαφήμιση, P3–P10
- → Ελάχιστη απόσταση θέασης > 3 μέτρα
- → Προσωρινή σήμανση εκδηλώσεων
- → Εσωτερική P2.5+ με ευαισθησία στο κόστος
Τι Αποφάσισε το ISLE 2026
Οι περισσότερες συγκρίσεις COB έναντι SMD έναντι MIP στο διαδίκτυο γράφτηκαν όταν η SMD ήταν ακόμα ένας σοβαρός υποψήφιος για εγκαταστάσεις λεπτού βήματος. Αυτό το πλαίσιο έχει εξαφανιστεί. Μετά το ISLE 2026, ο κλάδος κατέληξε σε σαφή συναίνεση εργασίας: Η SMD δεν είναι πλέον η συνιστώμενη αρχιτεκτονική για οποιαδήποτε εσωτερική εγκατάσταση λεπτού βήματος σε P2.0 ή χαμηλότερο.
Κάθε μεγάλος κατασκευαστής οθονών LED — Unilumin, Leyard, Absen και οι νεότερες μάρκες της Shenzhen — αφιέρωσε τον χώρο δαπέδου υψηλής ποιότητας αποκλειστικά σε προϊόντα COB και MIP. Τα πάνελ SMD κάτω του P1.5 απουσίαζαν εμφανώς από τις κορυφαίες παρουσιάσεις.
Ομόφωνη γνώμη για τον κλάδο ISLE 2026: Τα COB και MIP είναι πλέον οι δύο κύριες τεχνικές οδοί. Ο ρόλος της SMD περιορίζεται ολοένα και περισσότερο σε P1.8 και άνω, εξωτερική διαφήμιση και σήμανση εισαγωγικού επιπέδου με ευαισθησία στο κόστος. Τα προϊόντα pixel pitch P0.9 και P0.7 — που μπορούν να επιτευχθούν μόνο με COB ή MIP — κατέστησαν εμπορικά βιώσιμα το 2026.
Η πραγματική απόφαση το 2026 είναι μεταξύ Micro COB και MIP — δύο θεμελιωδώς διαφορετικές προσεγγίσεις στην ίδια μηχανική πρόκληση: σμίκρυνση των pixel διατηρώντας παράλληλα την οθόνη αρκετά αξιόπιστη για τα περιβάλλοντα που την απαιτούν.
Αυτός ο οδηγός χρησιμοποιεί δεδομένα από τη γραμμή παραγωγής, το εργαστήριο βαθμονόμησης και τα αρχεία συντήρησης μετά την εγκατάσταση της DOIT VISION σε περισσότερα από 300 έργα σε 55 χώρες. Γράφουμε για να σας βοηθήσουμε να κάνετε τη σωστή επιλογή για το έργο σας — όχι για να σας πουλήσουμε ένα συγκεκριμένο προϊόν.
Η Φυσική Πίσω από την Παράσταση
Οι διαφορές μεταξύ COB, SMD, MIP και IMD ξεκινούν από το επίπεδο του τσιπ — πριν καν ανάψει έστω και ένα pixel. Η κατανόηση της φυσικής δομής είναι αυτή που καθιστά ευανάγνωστες τις διαφορές στην απόδοση κατάντη.
COB — Τσιπ-σε-Πλαίσιο

Στη συσκευασία COB, τα γυμνά τσιπ LED τοποθετούνται απευθείας στο υπόστρωμα της πλακέτας τυπωμένου κυκλώματος (PCB) — χωρίς μεμονωμένη συσκευασία, χωρίς ξεχωριστό σώμα λάμπας. Ολόκληρη η διάταξη τσιπ στη συνέχεια ενθυλακώνεται κάτω από ένα συνεχές στρώμα εποξειδικής ρητίνης, δημιουργώντας μια λεία, σφραγισμένη, ενιαία επιφάνεια.
Αυτή η διαρθρωτική αλλαγή ακούγεται σταδιακή. Οι συνέπειες κατάντη είναι σημαντικές:
- Δεν προεξέχουν οι χάντρες της λάμπας για να παγιδεύουν τους κραδασμούς ή να συσσωρεύουν σκόνη
- Η εποξειδική επιφάνεια επιτυγχάνει Σκληρότητα μολυβιού 5H — πιο σκληρό από τις περισσότερες οθόνες τηλεφώνων
- Προστασία IP54 ως στάνταρ (έναντι IP33 για SMD) χωρίς επιπλέον κόστος στεγανοποίησης
- Τα pixel pixel κάτω από το P1.0 γίνονται φυσικά εφικτά — το καλύτερο COB μας κυκλοφορεί σήμερα στο P0.62
- Κατανάλωση ενέργειας περίπου 40% χαμηλότερο από ισοδύναμη SMD στο ίδιο επίπεδο φωτεινότητας
Τι είναι το «Micro COB» το 2026; Το «Micro COB» διακρίνει τα πάνελ στο P0.9 και κάτω από τα τυπικά COB στο P1.2–P1.8. Το 2026, τα έσοδα από τα Micro COB διπλασιάστηκαν σε ετήσια βάση, λόγω της ζήτησης από το control room και τις εταιρικές απαιτήσεις για AV που αντικατέστησαν τους προβολείς και τους τοίχους LCD. Το P0.7 Micro COB εισήχθη εμπορικά διαθέσιμο στο ISLE 2026 για πρώτη φορά.
SMD — Συσκευή επιφανειακής τοποθέτησης
Η SMD συσκευάζει κάθε τσιπ LED μέσα σε ένα μικρό, διακριτό περίβλημα — το γνωστό «σφαιρίδιο λάμπας» — το οποίο στη συνέχεια συγκολλάται στην πλακέτα τυπωμένου κυκλώματος (PCB). Αυτή είναι η προεπιλογή του κλάδου για πάνω από δύο δεκαετίες.
Κάτω από το P2.0, το μέγεθος του σώματος της μεμονωμένης λάμπας SMD καταλαμβάνει ένα αυξανόμενο κλάσμα της διαθέσιμης επιφάνειας. Κάτω από το P1.2, τα εξαρτήματα είναι φυσικά πολύ μεγάλα για να χωρέσουν χωρίς να διακυβεύεται η πυκνότητα ή η δομική ακεραιότητα. Η COB δεν έχει τέτοιο όριο — συνήθως αποστέλλεται στην τιμή P0.7 σήμερα. Αυτό είναι ένα αυστηρό φυσικό όριο, όχι ένα κενό στην ποιότητα κατασκευής.
Η SMD παραμένει η σωστή επιλογή για εξωτερική διαφήμιση P3–P10, εσωτερική σήμανση ευαίσθητη στο κόστος P2.5+ και προσωρινές οθόνες εκδηλώσεων όπου η ελάχιστη απόσταση θέασης υπερβαίνει τα 3 μέτρα.
MIP — Micro LED σε συσκευασία

Το MIP (Micro LED in Package) χρησιμοποιεί τεχνολογία μεταφοράς μάζας για την τοποθέτηση τσιπ Micro LED σε συσκευασίες συμβατές με επιφανειακή τοποθέτηση, συνδυάζοντας την ικανότητα ανάλυσης του COB με ένα μοντέλο επισκευασιμότητας που πλησιάζει περισσότερο το SMD.
Η βασική δομική διαφορά: κάθε μονάδα pixel MIP μπορεί να μεταφερθεί ξεχωριστά. Σε αντίθεση με την οθόνη COB, όπου μια κατεστραμμένη ζώνη απαιτεί αντικατάσταση σε επίπεδο μονάδας, μια οθόνη MIP υποστηρίζει ανταλλαγές μονάδων pixel στο πεδίο με τα κατάλληλα εργαλεία.
Η αγορά MIP του 2026 έχει χωριστεί σε δύο ξεχωριστές προσεγγίσεις:
Συνέχιση της υποδομής SMT. Ιδανικό για P1.2–P3.0. Κατάλληλο για εμπορικές οθόνες, παραγωγή εκδηλώσεων και εφαρμογές για καταναλωτές.
- Εύρος εικονοστοιχείων: P1.2 – P3.0 ✓
- Συμβατό με SMT: Ναι ✓
- Κατάσταση παραγωγής: Εμπορική 2026 ✓
Στοχεύει σε αναλύσεις κάτω του P0.4. Δεν έχει ακόμη τεθεί σε μαζική παραγωγή σε εμπορική κλίμακα λόγω περιορισμών κόστους και απόδοσης.
- Εύρος εικονοστοιχείων: Κάτω από P0.4 (στόχος)
- Συμβατό με SMT: Όχι — μεταφορά μάζας
- Κατάσταση παραγωγής: Περιορισμένη, 2027–28
IMD — Ενσωματωμένη συσκευή μονάδας
Η συσκευασία IMD συνδυάζει τα χαρακτηριστικά τόσο της SMD όσο και της COB, καλύπτοντας από P0.4 έως P0.9 με υψηλή αξιοπιστία και ισχυρή απόδοση κατά των ζημιών. Η IMD είναι ιδιαίτερα σημαντική για τους ολοκληρωτές που χρειάζονται απόδοση κάτω του P1.0 σε πιο προσιτή τιμή από την πλήρη COB.
Η πλήρης σύγκριση προδιαγραφών
Προδιαγραφές από μονάδες παραγωγής και αρχεία μετά την εγκατάσταση, όχι δελτία δεδομένων μάρκετινγκ.

| Χαρακτηριστικά | COB / Micro COB | ΕΠΑ (2026) | SMD | IMD |
|---|---|---|---|---|
| Ελάχ. βήμα pixel | P0.4 (εμπορικό) | P0.4 (αναδυόμενο) | P1.2 (πρακτικό όριο) | P0.4–P0.9 |
| Επιφανειακή σκληρότητα | 5H εποξειδική ρητίνη | 3H–4H | 1H–2H (εκτεθειμένες χάντρες) | 3H–4H |
| ΙΡ | IP54 | IP54 | IP33 | IP43 |
| Μέγιστος ρυθμός ανανέωσης | Στάνταρ 3,840Hz (διαθέσιμα 7,680Hz) | Πρότυπο 7,680Hz | 1,920–3,840 Hz | 3,840Hz |
| Λόγος αντίθεσης | 10,000: 1 + | 10,000: 1 + | 3,000–5,000: 1 | 8,000: 1 + |
| Ενέργεια έναντι SMD | ~40% χαμηλότερα | ~35% χαμηλότερα | Baseline | ~30% χαμηλότερα |
| Επισκευασιμότητα πεδίου | Εναλλαγή σε επίπεδο ενότητας | Επίπεδο μονάδας pixel* | Μεμονωμένη χάντρα λάμπας | Επίπεδο ενότητας |
| Ρυθμός νεκρών pixel (12 μήνες) | ~0.2 / 10,000 | ~0.3 / 10,000 | ~1.8 / 10,000 | ~0.5 / 10,000 |
| HDR / ευρύ χρώμα | Πρότυπο BT.709 | HDR10, BT.2020 | Πρότυπο BT.709 | BT.709 |
* Η επισκευή pixel MIP απαιτεί εξειδικευμένα εργαλεία και εκπαιδευμένους τεχνικούς. Πράσινο = μπροστινό · Κεχριμπαρένιο = αποδεκτό · Γκρι = πίσω.
Οι αριθμοί που έχουν βάρος
Όταν γράφετε μια τεχνική προδιαγραφή ή την παρουσιάζετε σε έναν τελικό πελάτη, αυτοί είναι οι αριθμοί που έχουν σημασία. Η γλώσσα μάρκετινγκ έχει αφαιρεθεί.
Τα 3,840 Hz είναι το ελάχιστο όριο για οποιαδήποτε εγκατάσταση φωτογραφίζεται ή κινηματογραφείται τακτικά — αίθουσες συνεδριάσεων, χώροι εκδηλώσεων και περιβάλλοντα μετάδοσης. Τα 7,680 Hz είναι το όριο για επαγγελματικές κάμερες σε παραγωγή μετάδοσης και εικονικής μετάδοσης. Κάτω από αυτό, οι κάμερες υψηλού ρυθμού καρέ εμφανίζουν γραμμές σάρωσης αόρατες με γυμνό μάτι, αλλά άμεσα ορατές κατά την καταγραφή της κάμερας. Να πραγματοποιείτε πάντα μια δοκιμή της κάμερας στην καθορισμένη απόσταση πριν από την έγκριση της εγκατάστασης.
9 Σενάρια: Ποια τεχνολογία ταιριάζει
Οι προδιαγραφές μεμονωμένα δεν καθορίζουν τις αποφάσεις. Δείτε πώς οι τέσσερις τεχνολογίες αντιστοιχίζονται στις εφαρμογές στις οποίες εργάζονται στην πραγματικότητα οι ολοκληρωτές οπτικοακουστικών συστημάτων το 2026.

- 24/7 χρόνος λειτουργίας, ανοχή μηδενικών βλαβών
- IP54 για περιβάλλον στεγανοποιημένο από σκόνη
- Προδιαγραφές: P1.2–P1.5, 3,840Hz, IP54
- 7,680Hz για λήψη με κάμερα
- Ευρεία γκάμα HDR10 + BT.2020
- Προδιαγραφή: P0.9–P1.5
- Συχνοί κύκλοι συναρμολόγησης/αποσυναρμολόγησης
- Επιτόπια επισκευή pixel μέσω εργαλείων SMT
- Τυπικό βήμα P1.2–P2.5
- Απόσταση κοντινής θέασης (<3 m)
- Premium ομοιόμορφη επιφάνεια
- Τυπικό βήμα P1.2–P1.8
- Εξαιρετικά λεπτό βήμα για κοντινή προβολή
- Απρόσκοπτη επιφάνεια υψηλής ποιότητας
- Τυπικό βήμα P0.7–P1.2
- Η επισκευή Pixel ελαχιστοποιεί τον χρόνο διακοπής λειτουργίας
- Εξαιρετική ομοιομορφία χρώματος
- Τυπικό βήμα P0.9–P1.5
- P2.5–P4 για τις περισσότερες εφαρμογές
- Υψηλή επισκεψιμότητα → MIP ή COB/GOB
- SMD επαρκής σε τυπική λιανική πώληση P3+
- Τυπική σειρά P4–P10
- SMD πλήρως ώριμο, χαμηλότερο κόστος
- Αντοχή στις καιρικές συνθήκες μέσω περιβλήματος IP
- Εύρος P2.5–P3.9
- SMD με το χαμηλότερο κόστος εισόδου
- IMD για υπο-P1.5 με περιορισμένο προϋπολογισμό
Η ομάδα μηχανικών μας μπορεί να εξετάσει την αίτησή σας, το περιβάλλον και τον προϋπολογισμό σας σε μια κλήση 20 λεπτών.
Τιμή αναφοράς 2026 ανά τεχνολογία
Κόστος πάνελ ανά τεχνολογία και βήμα pixel — αναφορά απευθείας από το εργοστάσιο, EXW Shenzhen, μόνο πάνελ (μονάδες + ντουλάπι), από το δικό μας αρχείο προσφορών. Οι τιμές OEM και οι τιμές όγκου διαφέρουν.
| pixel Pitch | SMD ($/m²) | COB ($/m²) | ΕΠΑ ($/m²) | Καλύτερη επιλογή αξίας |
|---|---|---|---|---|
| P3.0 | $720 | Όχι στη σειρά μας | Όχι στη σειρά μας | SMD |
| P2.5 | $860 | Όχι στη σειρά μας | Όχι στη σειρά μας | SMD |
| P1.5 | 1,415–1,530 $ | 1,390–1,695 $ | Όχι στη σειρά μας | Επικάλυψη — η προδιαγραφή αποφασίζει |
| P1.2 ★ | 1,825–2,035 $ | 1,570–1,870 $ | Όχι στη σειρά μας | COB ή SMD (TCO) |
| P0.9 | Μη βιώσιμο | 2,250–2,500 $ | Προσφορά (μόνο P0.9) | Πλεονέκτημα επισκευής (MIP) |
| P0.78 | Μη βιώσιμο | 4,650–4,800 $ | Όχι στη σειρά μας | ΚΑΛΑΜΠΌΚΙ |
| P0.62 | Μη βιώσιμο | 10,350–10,450 $ | Όχι στη σειρά μας | ΚΑΛΑΜΠΌΚΙ |
★ Η τιμή P1.2 είναι η πιο ενεργή ζώνη ανταγωνισμού το 2026. Η παραγωγή COB δεν υπερβαίνει τα P1.875 στη σειρά μας (η COB Pro φτάνει τα P1.875, η COB Beta τα P1.86) — P2.5 και τα πιο χοντρά είναι στην περιοχή της SMD. Η MIP περιορίζεται προς το παρόν στα P0.9. Μόνο κόστος πάνελ — προσθέστε 20–40% για το πλήρες σύστημα (επεξεργαστής, δομή, εγκατάσταση, αποστολή, θέση σε λειτουργία, ανταλλακτικά). Το πλάτος ζώνης είναι η διαμόρφωση: χαμηλό άκρο = 600 cd/m² στα 3,840 Hz, υψηλό άκρο = 1,000 cd/m² στα 7,680 Hz. Οι πραγματικές τιμές κυμαίνονται ±10–15%. Οι τιμές SMD αφορούν το ντουλάπι 1000×500 mm — τα μικρότερα ντουλάπια Block έχουν υψηλότερη τιμή μονάδας.
Στο P1.2 , το κόστος των πάνελ COB βρίσκεται στο ισοδύναμο SMD ή χαμηλότερα — 1,570–1,870 $/m² έναντι 1,825–2,035 $/m² (τιμή SMD για το ντουλάπι 1000×500 mm). Η παλιά υπόθεση ότι «το COB είναι πάντα πιο ακριβό από το SMD» δεν ισχύει πλέον σε αυτό το επίπεδο.
Μια προειδοποίηση που αξίζει να γνωρίζετε: στο P1.5 οι δύο ζώνες επικαλύπτονται. Το COB ξεκινά χαμηλότερα (1,390 $/m² έναντι 1,415 $/m²), αλλά ανεβαίνει στα 1,695 $/m² μόλις ορίσετε 1,000 nits στα 7,680 Hz — πάνω από το όριο των 1,530 $/m² της SMD. Στο P1.5, οι προδιαγραφές καθορίζουν τον λογαριασμό, όχι η συσκευασία.
Συνολικό Κόστος Ιδιοκτησίας: Οι Αριθμοί που Αλλάζουν την Απόφαση
Η τιμή αγοράς υλικού είναι λάθος αριθμός για να συγκριθεί μεμονωμένα. Ακολουθούν δύο μοντέλα TCO που προέρχονται από πραγματικά δεδομένα έργου.
Μοντέλο Α — Κέντρο Διοίκησης Κυβέρνησης 40 τ.μ. (P1.2)
Ένας ολοκληρωτής συστημάτων αξιολόγησε πρόσφατα το COB έναντι του SMD για ένα κυβερνητικό κέντρο διοίκησης. Το κόστος του πίνακα SMD ήταν 18% χαμηλότερο αρχικά. Ωστόσο, μοντελοποιώντας μια 5ετή πρόβλεψη συντήρησης, το συνολικό κόστος ιδιοκτησίας του COB ήταν πάνω από 30% χαμηλότερο — αξίας περίπου 140,000 δολαρίων κατά τη διάρκεια της συμβατικής περιόδου.
| Κατηγορία κόστους | SMD (P1.2, 40m²) | COB (P1.2, 40m²) | MIP (P1.2, 40m²) |
|---|---|---|---|
| Αγορά πάνελ (Έτος 0) | ~ $ 88,000 | ~ $ 120,000 | ~ $ 116,000 |
| Ετήσια συντήρηση (μέσος όρος 1–5 ετών) | ~$12,000/έτος | ~$3,500/έτος | ~$2,800/έτος |
| Συνολική συντήρηση 5 ετών | ~ $ 60,000 | ~ $ 17,500 | ~ $ 14,000 |
| Εκτίμηση Συνολικού Κόστους Κέρδους (TCO) 5 ετών | ~ $ 148,000 | ~137,500 δολάρια (–7%) | ~130,000 δολάρια (–12%) |
Μοντέλο Β — Αίθουσα Εταιρικής Συνεδρίασης 20 τ.μ. (P1.5)
| Στοιχείο κόστους | Μικρο COB | SMD (ισοδύναμο βήμα) |
|---|---|---|
| Εξαρτήματα (20m², P1.5) | $ 38,000- $ 48,000 | $ 26,000- $ 34,000 |
| Συντήρηση Έτους 1–2 | $ 200- $ 600 | $ 800- $ 2,400 |
| Συντήρηση Έτους 3–5 | $ 400- $ 1,200 | $ 2,400- $ 6,000 |
| Ενέργεια (5 έτη, 12 ώρες/ημέρα @ 0.12 $/kWh) | $ 3,200- $ 4,800 | $ 5,200- $ 7,800 |
| Σύνολο 5 ετών | $ 45,800- $ 60,600 | $ 38,400- $ 56,200 |
Με βάση τα δεδομένα του έργου DOIT VISION. Ενέργεια με εμπορική τιμή 0.12 $/kWh. Με λειτουργική ένταση 24/7, η COB φτάνει σε ισοτιμία το τρίτο έτος.
Πώς να το παρουσιάσετε αυτό στους τελικούς πελάτες: Μην ξεκινήσετε με τη διαφορά τιμής του υλικού. Ξεκινήστε με τον αριθμό των 5 ετών και παρουσιάστε το ασφάλιστρο του COB ως εξόφληση του κινδύνου συντήρησης. Για κρίσιμα περιβάλλοντα, το ερώτημα δεν είναι "μπορούμε να αντέξουμε οικονομικά το COB;" - είναι "μπορούμε να αντέξουμε οικονομικά να έχουμε ένα νεκρό pixel σε μια οθόνη ελέγχου αξίας 400,000 δολαρίων τον τρίτο χρόνο;"
Στείλτε μας το μέγεθος της εγκατάστασής σας, την απαιτούμενη κλίση των pixel και τις ώρες λειτουργίας — θα μοντελοποιήσουμε το 5ετές κόστος για εσάς.
Δηλώσεις του κλάδου από το ISLE 2026
Δηλώσεις από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές οθονών LED κατά και μετά την ISLE 2026, οι οποίες συγκεντρώθηκαν από δημόσιες παρουσιάσεις και επικοινωνίες του κλάδου.

«Για το Micro in Package, μόνο λίγες εταιρείες έχουν επιτύχει μαζική παραγωγή. Το πλεονέκτημα της MiP έγκειται στη σμίκρυνση της συσκευασίας, διατηρώντας παράλληλα τη φωτεινότητα, τη χρωματική ομοιομορφία και άλλα χαρακτηριστικά του προϊόντος.»
«Το MiP προσφέρει πολλά πλεονεκτήματα, όπως ελαφριά ανάμειξη, ομοιομορφία, χαμηλό κόστος επισκευών και μειωμένη δυσκολία για δοκιμές spot. Το COB μπορεί να ενθυλακώσει μόνο τσιπ με αμφοτερόπλευρο μέγεθος μεγαλύτερο από 100μm, ενώ το MiP μπορεί να ενθυλακώσει μεγέθη τσιπ κάτω των 60μm.»
«Το MIP μπορεί να επαναχρησιμοποιήσει εξοπλισμό παραγωγής SMD, γεγονός που μειώνει τις μεγάλες επενδύσεις σε πόρους. Το COB εμφανίζει υψηλή φωτεινότητα και υψηλή αντίθεση με εφέ HDR — έχει σημαντικά πλεονεκτήματα σε σχέση με τα προϊόντα SMD στη σταθερότητα της οθόνης.»
«Το COB είναι ο απόλυτος ηγέτης στην αξιοπιστία και τη σταθερότητα. Το MIP σε επίπεδο πακέτου αντιπροσωπεύει μια συνέχεια των υπαρχουσών δυνατοτήτων SMT. Το MiP σε επίπεδο τσιπ και το COB θα παραμείνουν παράλληλες πορείες μέχρι να ενοποιηθούν η τεχνολογία, το κόστος κατασκευής και ο εξοπλισμός παραγωγής του κλάδου.»
Αξιολόγηση προμηθευτών LED λεπτού βήματος το 2026
Χρησιμοποιήστε τις ακόλουθες ερωτήσεις για να αποκαλύψετε την ποιότητα, την παραγωγική ικανότητα και την πραγματική δέσμευση μετά την πώληση:
- Ποιο είναι το ποσοστό απόδοσης πρώτης διέλευσης για τις μονάδες COB;Οι κορυφαίοι κατασκευαστές στοχεύουν σε >99.5%. Κάτω από το 98% υποδηλώνει προκλήσεις στον ποιοτικό έλεγχο που μεταφράζονται άμεσα σε νεκρά pixel στο πεδίο.
- Πώς προστατεύετε τα LED κατά τη δεύτερη ανανέωση;Αυτό είναι το πιο συνηθισμένο σημείο αποτυχίας στην κατασκευή COB χαμηλού επιπέδου. Ζητήστε συγκεκριμένη τεκμηρίωση της διαδικασίας — η απάντηση αποκαλύπτει την πολυπλοκότητα της κατασκευής.
- Ποιο είναι το όριο εγγύησης για dead pixel και η διαδικασία υποβολής αιτήσεων;Οι νόμιμοι προμηθευτές προσφέρουν εγγυήσεις 0.0001% ή καλύτερες για νεκρά pixel με τεκμηριωμένες διαδικασίες αντικατάστασης, όχι αόριστες προτάσεις τύπου «θα το χειριστούμε εμείς».
- Έχετε εφεδρικές μονάδες/πάνελ για 3 χρόνια μετά την αγορά;Η αντιστοίχιση χρωμάτων των LED σε παρτίδες υποβαθμίζεται με την πάροδο του χρόνου. Το εφεδρικό απόθεμα από την ίδια παρτίδα παραγωγής είναι απαραίτητο για απρόσκοπτες επισκευές.
- Για ποια συστήματα ελέγχου είναι βαθμονομημένες οι μονάδες COB/MIP σας;Τα Nova Star και Colorlight είναι οι τυπικοί ελεγκτές για COB και MIP στη σειρά μας — τα δεδομένα βαθμονόμησης σε επίπεδο μονάδας COB πρέπει να παρέχονται στη σωστή μορφή για την συγκεκριμένη κάρτα αποστολής και τον επεξεργαστή σας.
- Ποιες πιστοποιήσεις φέρει αυτό το προϊόν;Το COB Pro διαθέτει CE, EMC και RoHS. Επιβεβαιώστε τα ακριβή πιστοποιητικά μοντέλου που απαιτούνται από την περιοχή δικαιοδοσίας σας πριν κλειδώσετε μια προσφορά — οι απαιτήσεις ποικίλλουν ανάλογα με τη χώρα και το περιβάλλον τελικής χρήσης.
- Μπορείτε να παράσχετε εγκαταστάσεις αναφοράς σε ισοδύναμη λειτουργική ένταση;Ζητήστε αναφορές που ταιριάζουν με την περίπτωση χρήσης σας. Το COB σε ένα μουσείο απαιτεί διαφορετική επικύρωση από το COB σε ένα στούντιο μετάδοσης 24/7.